Główną bohaterką jest Onna

Kobieta, nie kobieta, bez wieku, odcięta od przeszłości. Skupia się na historii, którą sama sobie opowiada. Może ją opowiadać albo przestać?

Odkrywa w sobie wiele części: foka, dziewczynka, ptak, przyjaciółka, urzędniczka, kwiat, (którym należy się opiekować), ta, która wie, anioł, królowa, strażniczka, ogrodnik, anioł, yin/yang, manipulantka…

Nikt o niej nic nie wie. Do pracy przychodzi pierwsza, wychodzi ostatnia. Jest dobrą pracowniczką. Bierze zastępstwa, nadgodziny nikt nie wie, po co jej te pieniądze? Na imprezy nie chodzi. Nie wyjeżdża, dorosłe dzieci dawno opuściły gniazdo…

Kiedyś kochała i była kochana, pozostała czerwona sukienka i związek/nie związek

Dręczy ją nieuporządkowanie własnej duszy. Nie wybaczyła sobie grzechu.
Zmieniła miejsce, uważała, że gdy przeniesie się do innego miasta to wszystko się zmieni …

Miała sen: ogród, słońce, ptaki dzika plaża i foki – to było wołanie jej duszy.

Żeby pójść dalej musi przejść przez niewidzialne drzwi…  musi być jakieś inne zaklęcie. Co zrobić? . 

Odwraca się w swoim kierunku – nie może już wrócić.  Spogląda w górę – czeka na anioła…

Cel Spektaklu:

Tworzymy możliwośplakat-Kobieta-50+1ć budowania świadomych relacji ze sobą i z innymi ludźmi, dzięki czemu możemy odkrywać i komunikować ze sobą  zagubione części w nas i w tym mogą pomóc widzowie

Idee, które okazały się ważne w procesie tworzenia:
• Każdy z nas jest całością i składa się z wielu części fizycznych, ale też posiada potencjał do bycia w życiu w wielu rolach. Niektóre role ukrywamy, a niektóre są jawne. Możemy być księżniczkami, a za chwilę czarownicami.
• Podróż wewnętrzna przenosi się do świata zewnętrznego
• Konflikty, które się dzieją w głowie pomiędzy tymi rolami przenosimy na zewnątrz
• Gdy myślimy inaczej, wydaje nam się, że zatracamy więzi
• Rozmowa nie jest po to żeby przekonać, ale po to żeby zrozumieć
• Dążymy do równowagi pomiędzy Ying i Yang

Temat horyzontalny: Od reaktywności do proaktywności.

W stworzonym przez nas spektaklu pokazujemy bohaterkę, która przejawia zachowania REAKTYWNE w każdej scenie, po to, aby widz mógł wejść na scenę i twórczo dokonywać PROAKTYWNYCH zmian, na oczach innych widzów, w interaktywnym doświadczeniu teatralnym.

Spektakl oparty jest o formułę Teatru Forum

W spektaklu TF sceny pokazywane są dwa razy. Pierwszy pokaz to szereg nierozwiązywanych konfliktów bohaterów, które widzowie obserwują, jako całość złożonych procesów. Sceny w pierwszej odsłonie wskazują na typowe i nie zawsze pożądane sytuacje i sposoby zachowań (tzw. anty model). Uczestnicy oglądając, rozumieją kontekst, do którego bohaterowie spektaklu nie mają dostępu. Sceny zaprojektowane są w sposób budujący emocje i chęć dokonania zmian. Jak powiedział, któryś z naszych widzów „trzeba coś zmienić, bo tu nic nie działa”.

Interwencje

Podczas drugiego pokazu spektaklu, uczestnicy mają możliwość stania się aktorami i zainterweniowania w oglądane sceny, proponując swoje strategie działania. Podczas interwencji aktorki improwizują, adekwatnie do nowych zachowań interweniującej osoby, swojej roli i kontekstu spektaklu. Interwencje, w które wchodzą widzowie podczas spektaklu dążą do tego, aby podnieść świadomość siebie na dany moment, podążać za zmianami w nas i w świecie na wiele tematów, mechanizmów, ról, przekonań osobistych i społecznych, zrozumieć gdzie mamy granice, a gdzie nam je stawia świat, urealnić to, co wydaje się iluzją, poznawać potrzeby, otworzyć przestrzeń dla ich realizacji, jak się komunikować żeby siebie zrozumieć i jak żeby być zrozumianą przez innych?
Aktorki spektaklu Kobieta +/- przechodzą intensywne szkolenie z zakresu komunikacji, budowania wizerunku scenicznego i improwizacji.

Facylitacja

Spektakl i interwencje są facylitowane przez trenerkę doświadczoną w prowadzeniu interaktywnych spektakli i teatru Forum. Spektakle możemy łączyć ze szkoleniami lub krótkimi warsztatami rozwijającymi konkretne umiejętności. Spektakl może być zwieńczeniem procesu szkoleniowego, dla kilku grup, może też służyć, jako narzędzie do diagnozowania potrzeb szkoleniowych i tworzenia dedykowanych szkoleń.

Można nas zaprosić – zagramy z pasją :)

Koordynatorka projektu KOBIETA+/-

Barbara Iżeli tel: +48 796 434 350 e-mail: basiai1@wp.pl>,

Spektakl został stworzony przez grupę 16 kobiet w ramach projektu “Pięćdziesiątki Budzą się”

Pasek-z-logami-projektu2